Euro 2020
#1
Tree 
The countries who have qualified so far:

Austria, Belgium, Croatia, Czech Republic, Denmark, England, Finland, France, Germany, Italy, Netherlands, Poland, Portugal, Russia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, Ukraine, Wales.

The Play off Contenders:

[font=ReithSans, Arial, Helvetica, freesans, sans-serif]Belarus, Bosnia-Herzegovina, Bulgaria, Georgia, Hungary, Iceland, Israel, Kosovo, North Macedonia, Norway, Northern Ireland, Republic of Ireland, Romania, Scotland, Serbia, Slovakia.[/font]
Πιστέψτε το, θα τα καταφέρω.
Reply
#2
Am I right in thinking that England will play their games in The UK and the final will be at Wembley?
Reply
#3
Not all.
3 group games at Wembley.
Win group = last 16 in Dublin, last 8 in Paris, semi & final at Wembley.
Looking forward to it - I have tickets for one of the group games plus Dublin.
Reply
#4
Christ. I bet Dublin and Paris can't bloody wait!

If we can avoid playing France in Paris I fancy us to do well.
Reply
#5
They sound like serious piss up trips for England fans. Dublin and Paris will be swamped with England supporters.
Reply
#6
My God. What have Dublin and Paris done to deserve that?
Reply
#7
(20-11-2019, 02:46 PM)Paplane Wrote: They sound like serious piss up trips for England fans. Dublin and Paris will be swamped with England supporters.

(20-11-2019, 04:30 PM)Noor 1 Crew Wrote: My God. What have Dublin and Paris done to deserve that?

It will be carnage.
Reply
#8
Russia have qualified again...
Πιστέψτε το, θα τα καταφέρω.
Reply
#9
I have a shed load of tickets, the wife wasn’t happy with how much I spent, which includes a night in Glasgow.
Reply
#10
Possible group for England includes:

England, France, Portugal and Serbia.

Now that would be seriously tough.
COYR!
Reply
#11
Friday 12 June
Group A: Turkey v Italy (21:00, Rome)

Saturday 13 June
Group A: Wales v Switzerland (15:00, Baku)
Group B: Denmark v Finland (18:00, Copenhagen)
Group B: Belgium v Russia (21:00, St Petersburg)

Sunday 14 June
Group D: England v Croatia (15:00 Wembley)
Group C: Austria v Play-off winner D or A (18:00, Bucharest)
Group C: Netherlands v Ukraine (21:00, Amsterdam)

Monday 15 June
Group D: Play-off winner C v Czech Republic (15:00, Glasgow)
Group E: Poland v Play-off winner B (18:00, Dublin)
Group E: Spain v Sweden (21:00, Bilbao)

Tuesday 16 June
Group F: Play-off winner A or D v Portugal (18:00, Budapest)
Group F: France v Germany (21:00, Munich)

Wednesday 17 June
Group B: Finland v Russia (15:00, St Petersburg)
Group A: Turkey v Wales (18:00, Baku)
Group A: Italy v Switzerland (21:00, Rome)

Thursday 18 June
Group C: Ukraine v Play-off winner D or A (15:00, Bucharest)
Group B: Denmark v Belgium (18:00, Copenhagen)
Group C: Netherlands v Austria (21:00, Amsterdam)

Friday 19 June
Group E: Sweden v Play-off winner B (15:00, Dublin)
Group D: Croatia v Czech Republic (18:00, Glasgow)
Group D: England v Play-off winner C (21:00, London)

Saturday 20 June
Group F: Play-off winner A or D v France (15:00, Budapest)
Group F: Portugal v Germany (18:00, Munich)
Group E: Spain v Poland (21:00, Bilbao)

Sunday 21 June
Group A: Italy v Wales (18:00, Rome)
Group A: Switzerland v Turkey (18:00, Baku)

Monday 22 June
Group C: Play-off winner D or A v Netherlands (18:00, Amsterdam)
Group C: Ukraine v Austria (18:00, Bucharest)
Group B: Russia v Denmark (21:00, Copenhagen)
Group B: Finland v Belgium (21:00, St Petersburg)

Tuesday 23 June
Group D: Czech Republic v England (21:00, London)
Group D: Croatia v Play-off winner C (21:00, Glasgow)

Wednesday 24 June
Group E: Play-off winner B v Spain (18:00, Bilbao)
Group E: Sweden v Poland (18:00, Dublin)
Group F: Germany v Play-off winner A or D (21:00, Munich)
Group F: Portugal v France (21:00, Budapest)

Top two in each group plus four best third-placed teams go through
KNOCKOUT PHASE

Round of 16

Saturday 27 June
1: 2A v 2B (18:00, Amsterdam)
2: 1A v 2C (21:00, London

Sunday 28 June
3: 1C v 3D/E/F (18:00, Budapest)
4: 1B v 3A/D/E/F (21:00, Bilbao)

Monday 29 June
5: 2D v 2E (18:00, Copenhagen)
6: 1F v 3A/B/C (21:00, Bucharest)

Tuesday 30 June
7: 1D v 2F (18:00, Dublin)
8: 1E v 3A/B/C/D (21:00. Glasgow)

Rest days on 1 and 2 July

Quarter-finals

Saint Petersburg hosts the first quarter-final
Saint Petersburg hosts the first quarter-final
©Getty Images
Friday 3 July
QF1: Winner 6 v Winner 5 (18:00, Saint Petersburg)
QF2: Winner 4 v Winner 2 (21:00, Munich)
Saturday 4 July
QF3: Winner 1 v Winner 3 (18:00, Baku)
QF4: Winner 8 v Winner 7 (21:00, Rome)

Rest days on 5 and 6 July

Semi-finals

Tuesday 7 July
SF1: Winner QF1 v Winner QF2 (21:00, London)
Wednesday 8 July
SF2: Winner QF4 v Winner QF3 (21:00, London)

Rest days on 9, 10, 11 July

Final

Sunday 12 July
Winner SF1 v Winner SF2 (21:00, London)
Reply
#12
Looking forward to this ^

Always enjoyed it more than the World Cup.

Going to be some tasty games.
Πιστέψτε το, θα τα καταφέρω.
Reply
#13
I’m really hoping Scotland win their Playoff games now, that will really add some spice to the Group, plus I have tickets for it!
Reply
#14
(01-12-2019, 09:31 AM)Username Wrote: I’m really hoping Scotland win their Playoff games now, that will really add some spice to the Group, plus I have tickets for it!

I agree mate. Come on Scotland. Bring it on...
Πιστέψτε το, θα τα καταφέρω.
Reply
#15
Postponed until summer 2021.
Πιστέψτε το, θα τα καταφέρω.
Reply


Forum Jump: